Obmanjujući računi EUIPO-a: Njemački krivični sud proglasio je trojicu optuženika krivim za prevaru

EUIPO smatra da je to važan pravni presedan, što je drugi put da je krivični sud države članice Evropske unije (EU) slanje obmanjujućih zahtjeva za plaćanje korisnicima sistema intelektualnog vlasništva kvalificirao kao krivično djelo prevare.

U septembru 2024. sud u Minhenu (Njemačka) proglasio je trojicu optuženika krivim za udruženu komercijalnu prevaru zbog slanja obmanjujućih računa klijentima Ureda Evropske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO). Svaki optuženik osuđen je na godinu i 10 mjeseci zatvora, uslovno s trogodišnjim uslovnim rokom. Sud je takođe naložio da se oduzetih 200.000 eura – iznos koji su prevaranti nezakonito pribavili – iskoristi za naknadu štete.

EUIPO smatra da je to važan pravni presedan, što je drugi put da je krivični sud države članice Evropske unije (EU) slanje obmanjujućih zahtjeva za plaćanje korisnicima sistema intelektualnog vlasništva kvalificirao kao krivično djelo prevare. Ova odluka utire put tekućim i budućim istragama i optužnicama u drugim jurisdikcijama, saopćio je EUIPO.

U decembru 2020., nakon brojnih prijava klijenata, EUIPO je nadležnom uredu javnog tužioca u Njemačkoj podnio krivičnu prijavu zbog sumnje na prevaru.

Sistem prevare sastojao se od dopisa poslanih pod nazivom „IP Register UG“, koji su bili vrlo slični službenim fakturama. Na zaglavlju je bila oznaka „European IP Register“ (Evropski registar intelektualnog vlasništva), a u predmetu je bilo istaknuto „Objava podataka iz Ureda za usklađivanje na unutrašnjem tržištu (OHIM)“, što je prijašnji naziv EUIPO-a. Ova obmanjujuća pisma uključivala su „ukupni dospjeli iznos“, rok plaćanja i bankovne podatke. Samo sitnim slovima, jedva čitljivim na dnu dopisa, račun je opisan kao prijedlog.

Između novembra 2020. i aprila 2021. optuženici su nezakonito primili uplate prevarenih klijenata u iznosu od približno 200.000 eura.

U ovom njemačkom slučaju, sud je optuženike osudio za udruženu komercijalnu prevaru, dok su u sličnom slučaju u Švedskoj optuženici osuđeni za tešku prevaru 2017. godine. Ti su slučajevi pravni primjeri za tretiranje ovih šema kao krivičnih prevara, navodi se u saopćenju EUIPO-a.

EUIPO je, takođe, objavio sljedeće upozorenje:

„Čuvajte se obmanjujućih zahtjeva za plaćanje! Ne plaćajte prije provjere.

Kako bismo zaštitili svoje klijente, nastavićemo objavljivati prevarna pisma i e-poruke u pretraživoj bazi podataka obmanjujućih zahtjeva za plaćanje koja je dostupna na internet stranicama EUIPO-a i dalje se prenosi na našim kanalima društvenih medija. Toplo savjetujemo našim klijentima da pažljivo provjere svako obavještenje koje prime u vezi sa svojim prijavama žiga ili dizajna.

Ako primite sumnjiva obavještenja ili imate bilo kakvih nedoumica, odmah nas kontaktirajte na CustomerCare@euipo.europa.eu.“