Објављен статистички извјештај ЕПО-а за 2024. годину

Компаније и проналазачи из цијелог свијета поднијели су 199.264 патентне пријаве ЕПО-у прошле године, што је у рангу са 2023. (-0,1%), слиједећи три године значајног раста. 
Објављен статистички извјештај ЕПО-а за 2024. годину

                                                                                                                                                                                                                    Извор: ЕПО

Индекс патената за 2024., који је Европски завод за патенте (ЕПО) објавио 25. марта, показује да су иновације наставиле бујати, са прошлогодишњим пријавама на истом високом нивоу као и 2023.​ 

Компаније и проналазачи из цијелог свијета поднијели су 199.264 патентне пријаве ЕПО-у прошле године, што је у рангу са 2023. (-0,1%), слиједећи три године значајног раста. 

Патентне пријаве из Европе, укључујући свих 39 држава чланица ЕПО-а, порасле су за 0,3%, док су оне изван Европе благо пале (-0,4%), објавио је ЕПО.

„Унаточ политичким и економским неизвјесностима, европске компаније и проналазачи поднијели су више патентних пријава прошле године, наглашавајући своју технолошку снагу и непрестано улагање у истраживање и развој“, рекао је предсједник ЕПО-а Антонио Кампинос. Додао је да су патентни подаци ЕПО-а „јасан путоказ за индустрију, политику и инвестицијске приоритете.“ „Као што се упозорава у извјештајима Драгија и Лете, како би остала конкурентна на глобалном нивоу Европа мора побољшати свој иновациони екосистем и учинити више како би помогла проналазачима да повећају и комерцијализују своје проналаске, посебно у кључним областима као што су зелене технологије, умјетна интелигенција и полупроводници“, поручио је предсједник ЕПО-а.

Компјутерска технологија, која укључује области умјетне интелигенције као што су машинско учење и препознавање узорака, први је пут била водећа област са 16.815 патентних пријава у 2024. 

Што се тиче држава, Сједињене Америчке Државе задржале су свој положај водеће земље поријекла за европске патентне пријаве, а слиједе их Њемачка, Јапан, Народна Република Кина и Република Кореја. Државе чланице ЕПО-а чиниле су 43 % пријава, док је 57 % дошло изван Европе. 

Од великих компанија, Самсунг је био нови највећи подносилац у ЕПО-у 2024. (посљедњи пут је био на врху таблице 2020.), Huawei је пао на друго мјесто, а слиједе га LG, Qualcomm и RTX. Међу првих 10 налазе се четири компаније из Европе, двије из Р. Кореје, двије из САД-а и по једна из НР Кине и Јапана, наводи се, између осталог, у објави ЕПО-а.

Детаљан извјештај објављен на интернет страници ЕПО-а можете погледати овдје.