Studija EUIPO-a i EPO-a naglašava utjecaj prava intelektualnog vlasništva na uspješnost poduzeća u EU
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) i Europski patentni ured (EPO) objavili su rezultate svoje studije „Prava intelektualnog vlasništva i uspješnost poduzeća u Europskoj uniji“. U istraživanju se ističe kako prava intelektualnog vlasništva (PIV), uključujući žigove, dizajne i patente, potiču poslovni uspjeh, posebno za mala i srednja poduzeća (MSP).
Ključni zaključci: Poduzeća koja posjeduju prava intelektualnog vlasništva znatno nadmašuju sebi usporediva poduzeća
Ta analiza, koja se temelji na podacima 119 000 poduzeća iz svih 27 država članica EU-a tijekom 10-godišnjeg razdoblja (2013. – 2022.), pokazuje da poduzeća koja posjeduju prava intelektualnog vlasništva ostvaruju znatno bolje rezultate od onih koja ih nemaju. Tvrtke s pravima intelektualnog vlasništva bilježe 23,8% veći prihod po zaposleniku i isplaćuju plaće koje su u prosjeku 22,1% veće. Nakon korekcije relevantnih čimbenika kao što su zemlja podrijetla, veličina i sektor djelatnosti, razlika u prihodu po zaposleniku između vlasnika prava intelektualnog vlasništva i onih poduzeća bez PIV još je veća i iznosi 41%. Koristi su posebno upečatljive za MSP-ove, koji ostvaruju povećanje prihoda po zaposleniku od 44% u usporedbi sa svojim pandanima bez prava intelektualnog vlasništva, dok velika poduzeća ostvaruju povećanje od 16%.
Žigovi i dizajni pokazuju znatan gospodarski učinak
Poduzeća koja posjeduju žigove EU-a imaju još veću korist, a prihod po zaposleniku povećao se za 40,9%. Dizajn također značajno poboljšava performanse tvrtke, donoseći povećanje prihoda od 29,3% i povećanje plaća za 24,8%. Tvrtke s registriranim komunitarnim dizajnom uživaju najveće gospodarske prednosti.
Neiskorišteni potencijal MSP-ova u pravima intelektualnog vlasništva za inovacije i rast
Rezultati studije otkrivaju važnost prava intelektualnog vlasništva u sektorima kao što su informacije i komunikacije (14,8%), proizvodnja (14,2%) te znanstvene i tehničke djelatnosti (10,7%). Međutim, oni također ističu kritičnu razliku: manje od 10% MSP-ova posjeduje registrirana prava intelektualnog vlasništva, u usporedbi s gotovo 50% velikih poduzeća. Ta razlika odražava neiskorišteni potencijal manjih poduzeća da iskoriste prava intelektualnog vlasništva kao alate za inovacije i rast.
Preporuke studije usklađene su s preporukama iz Draghijevog izvješća i naglašavaju ključnu ulogu intelektualnog vlasništva u poticanju europske konkurentnosti, rasta plaća i inovacija. U studiji se naglašava i potreba za pružanjem potpore poduzećima u iskorištavanju prava intelektualnog vlasništva kao sredstva za postizanje održivog rasta i uspjeha, objavio je EUIPO.