Обмањујући рачуни ЕУИПО-а: Њемачки кривични суд прогласио је тројицу оптуженика кривим за превару

ЕУИПО сматра да је то важан правни преседан, што је други пут да је кривични суд државе чланице Европске уније (ЕУ) слање обмањујућих захтјева за плаћање корисницима система интелектуалне својине квалификовао као кривично дјело преваре.

У септембру 2024. суд у Минхену (Њемачка) прогласио је тројицу оптуженика кривим за удружену комерцијалну превару због слања обмањујућих рачуна клијентима Завода за интелектуалну својину Европске уније (ЕУИПО). Сваки оптуженик осуђен је на годину и 10 мјесеци затвора, условно с трогодишњим условним роком. Суд је такође наложио да се одузетих 200.000 еура – износ који су преваранти незаконито прибавили – искористи за накнаду штете.

ЕУИПО сматра да је то важан правни преседан, што је други пут да је кривични суд државе чланице Европске уније (ЕУ) слање обмањујућих захтјева за плаћање корисницима система интелектуалне својине квалификовао као кривично дјело преваре. Ова одлука утире пут текућим и будућим истрагама и оптужницама у другим јурисдикцијама, саопштио је ЕУИПО.

У децембру 2020., након бројних пријава клијената, ЕУИПО је надлежној канцеларији јавног тужиоца у Њемачкој поднио кривичну пријаву због сумње на превару.

Систем преваре састојао се од дописа посланих под називом „IP Register UG“, који су били врло слични службеним фактурама. На заглављу је била ознака „European IP Register“ (Европски регистар интелектуалне својине), а у предмету је било истакнуто „Објава података из Уреда за усклађивање на унутрашњем тржишту (ОХИМ)“, што је пријашњи назив ЕУИПО-а. Ова обмањујућа писма укључивала су „укупни доспјели износ“, рок плаћања и банковне податке. Само ситним словима, једва читљивим на дну дописа, рачун је описан као приједлог.

Између новембра 2020. и априла 2021. оптуженици су незаконито примили уплате преварених клијената у износу од приближно 200.000 еура.

У овом њемачком случају, суд је оптуженике осудио за удружену комерцијалну превару, док су у сличном случају у Шведској оптуженици осуђени за тешку превару 2017. године. Ти су случајеви правни примјери за третирање ових шема као кривичних превара, наводи се у саопштењу ЕУИПО-а.

ЕУИПО је, такође, објавио сљедеће упозорење:

„Чувајте се обмањујућих захтјева за плаћање! Не плаћајте прије провјере.

Како бисмо заштитили своје клијенте, наставићемо објављивати преварна писма и е-поруке у претраживој бази података обмањујућих захтјева за плаћање која је доступна на интернет страницама ЕУИПО-а и даље се преноси на нашим каналима друштвених медија. Топло савјетујемо нашим клијентима да пажљиво провјере свако обавјештење које приме у вези са својим пријавама жига или дизајна.

Ако примите сумњива обавјештења или имате било каквих недоумица, одмах нас контактирајте на CustomerCare@euipo.europa.eu.“