Студија ЕУИПО-а и ЕПО-а наглашава утицај права интелектуалне својине на успјешност предузећа у ЕУ

Ново истраживање показује да власништво над правима интелектуалне својине повећава приходе, плате и конкурентност, посебно за МСП-ове
Студија ЕУИПО-а и ЕПО-а наглашава утицај права интелектуалне својине на успјешност предузећа у ЕУ

Завод Европске уније за интелектуалну својину (ЕУИПО) и Европски патентни завод (ЕПО) објавили су резултате своје студије „Права интелектуалне својине и успјешност предузећа у Европској унији“. У истраживању се истиче како права интелектуалне својине (ПИС), укључујући жигове, дизајне и патенте, потичу пословни успјех, посебно за мала и средња предузећа (МСП).

Кључни закључци: Предузећа која посједују права интелектуалне својине знатно надмашују себи поредива предузећа

Та анализа, која се заснива на подацима 119 000 предузећа из свих 27 држава чланица ЕУ-а током 10-годишњег периода (2013. – 2022.), показује да предузећа која посједују права интелектуалне својине остварују знатно боље резултате од оних која их немају. Компаније с правима интелектуалне својине биљеже 23,8% већи приход по упосленику и исплаћују плаће које су у просјеку 22,1% веће. Након корекције релевантних фактора као што су земља поријекла, величина и сектор рада, разлика у приходу по упосленику између власника права интелектуалне својине и оних предузећа без ПИС још је већа и износи 41%. Користи су посебно упечатљиве за МСП-ове, који остварују повећање прихода по упосленику од 44% у поређењу са својим панданима без права интелектуалне својине, док велика предузећа остварују повећање од 16%.

Жигови и дизајни показују знатан економски ефекат

Предузећа која посједују жигове ЕУ-а имају још већу корист, а приход по упосленику повећао се за 40,9%. Дизајн такође значајно побољшава перформансе компаније, доносећи повећање прихода од 29,3% и повећање плаћа за 24,8%. Компаније са регистрованим комунитарним дизајном уживају највеће економске предности.

Неискориштени потенцијал МСП-ова у правима интелектуалне својине за иновације и раст

Резултати студије откривају важност права интелектуалне својине у секторима као што су информације и комуникације (14,8%), производња (14,2%) те научне и техничке активности (10,7%). Међутим, они такође истичу критичну разлику: мање од 10% МСП-ова посједује регистрована права интелектуалне својине, у поређењу са готово 50% великих предузећа. Та разлика одражава неискориштени потенцијал мањих предузећа да искористе права интелектуалне својине као алате за иновације и раст.

Препоруке студије усклађене су са препорукама из Драгхијевог извјештаја и наглашавају кључну улогу интелектуалне својине у потицању европске конкурентности, раста плата и иновација. У студији се наглашава и потреба за пружањем подршке предузећима у искориштавању права интелектуалне својине као средства за постизање одрживог раста и успјеха, објавио је ЕУИПО.